نیازهای آینده در بخش شیمی

در مقالاتی که قصد نگارش آن را دارم نقش رشته شیمی در آینده را مورد بررسی قرار خواهم داد در آینده با مسایل و مشکلات جدیدی روبرو خواهیم بود که می تواند موضوعاتی برای تحقیقات ببیشتر باشد.
در سال 1960 میلادی هر هکتار زمین تامین کننده غذای دو نفر بود ولی تا سال 2020 همین مقدار زمین تامین کننده غذای شش نفر خواهد بود. تا سال 2050 میلادی جمعیت زمین از 8 میلیارد نفر عبور خواهد کرد. امروزه برای 7 میلیارد نفر حمعیت هر روز حدود 800 میلیون گرسنه به خواب می روند که نقریبا برابر با جمعیت اروپا می باشد.
کشاورزی امروز با مسائلی مانند تغییر محیط زیست، زمین کشاورزی محدود و مبارزه جدید با حشرات و بیماری ها روبرو است. با افزایش جمعیت منابع غذایی و آب هم محدودتر شده است.
شیمیدان ها چه نقشی را در آینده برای تامین مواد غذایی خواهند داشت؟
1) توسعه محصولات جدید برای حفاظت محصولات کشاورزی از حشرات و بیماری ها که برای محیط زیست ضرری نداشته باشند.
2) شناخت بهتر زمین های کشاورزی و اصلاح و نگه داری از این نعمت خداوند
3) رساندن موثرتر مواد غذایی به گیاهان

پروژه های آینده در اصلاح بذر:
اصلاح بذر شامل استفاده از موادی است که دارای حشره کش و قارچ کش است. این مواد لایه ای را اطراف بذر به وجود می آورد. پس از ریشه زایی بذر این مواد در گیاه نفوذ کرده و گیاه را از هوا و ریشه محافظت می کند. این مقدار مواد خیلی کمتر از موادی که به صورت اسپری به گیاهان می باشد. علاوه بر اینکه مواد کمتری مصرف می شود بر روی مکان های غیر هدف نیز اثر سوئی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *