انتخاب حلال در کروماتوگرافی لایه نازک

سوال: من  استخراج یک نمونه گیاهی را با استفاده از سوکسله و حلال های دی اتیل اتر، متانول و آب انجام دادم می خواهم تی ال سی انجام بدهم نمی دانم از چه حلالی استفاده کنم؟

جواب: معمولا از فاز ثابت سلیکاژل در اینجا استفاده می شود البته سایر ترکیبات مورد استفاده شامل C18، دی ال، سیانو و …نیز می شود. فاز ثابت از حلال قطبی تر است. اگر حلال قطبی قوی استفاده شود لکه ترکیب بالا می رود ولی اگر قطبیت ضعیف باشد نمی تواند لکه ترکیب را بالا ببرد.

ما می توانیم با انتخاب مخلوط دو حلال میزان بالا رفتن لکه را تغییر دهیم. این مخلوط دو حلال معمولا شامل سیکلوهگزان، پنتان، پترولیم اتر بجای هگزان و سایر حلال های غیر قطبی و اتیل استات می باشد.

. اتیل استات حلال قوی بوده و از سایر حلال ها قطبی تر است. می توان این تست را با هگزان و درصد های 25، 50، 75 و صد در صد از اتیل استات انجام داد و بهترین مخلوط حلال را به دست آورد.
مرحله بعد انتخاب حلال های دیگر است. حلال های متفاوت قدرت و انتخاب پذیری مختلفی هم دارند. اگر حلال اتیل استات خالص نتواند لکه را بالا ببرد پس باید حلال های قطبی تر مانند دی کلرو متان – متانول را انتخاب کرد.
اگر  قطبیت زیاد بود و لکه بسیار بالا رفت از مخلوط هگزان- اتر یا هگزان-تولوین استفاده شود.  البته مخلوط های های هگزان-اتیل استات و هگزان-اتانول هم وجود دارد.
اگر می خواهید از نتایج تکنیک تی ال سی برای ستون سیلیکا استفاده کنید Rf باید کمتر از 0.5 باشد. رتنشن بر روی ستون بر پایه حجم ستون به صورت عکس Rf می باشد. با Rf برابر با 0/33 ترکیب مورد نظر با سه حجم ستون خارج می شود که عدد مناسبی است. اگر Rf کمتر از 0/1 باشد نیاز به ده حجم ستون است که خیلی زمان بر است.
لازم به یاد آوری است که اتمسفر درون ظرف تی ال سی باید حتما به تعادل برسد و استفاده از شیشه ساعت که موجب فرار بخارات حلال از نوک بشر می شود زیاد مناسب نیست. معمولا اگر حلال بتواند از ظرف تی ال سی فرار کند اول حلال با فررایت بالا خارح می شود و معمولا لکه بیش از میزان مورد توقع بالا می رود. بهتر است برای به دست آوردن یک نتیجه مناسب از کاغذ های جاذب در ظرف تی ال سی کمک گرفت که به تعادل حلال کمک می کند.
لیست قطبیت حلال ها به صورت فایل پی دی اف در زیر آمده است.

https://www.researchgate.net/post/can_anyone_please_explain_how_to_choose_solvent_fraction_for_TLC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *